Redakce/foto: fcviktoria.cz
20.8.2016
Přepište dějiny! Ševci poprvé v historii vyhráli v Plzni a vyhoupli se do čela tabulky

Ševci zlomili prokletí a poprvé v historii vyhráli na hřišti Plzně. Úřadujícího šampióna a účastníka předkola Ligy mistrů porazili zcela zaslouženě 2:0. První branku zajistil Zlínu kapitán Tomáše Poznar, a když ve druhém přidal druhý zásah střídající Dame Diop, bylo rozhodnuto. Zlínští si ze západu Čech vezou výhru, která je vyšvihla do čela ligové tabulky.

FC Viktoria PlzeňFC Viktoria Plzeň
4.kolo, sobota 20.8.2016, 18:30, Doosan Arena
0:2
(0:1)
FC FASTAV ZlínFC FASTAV Zlín

Branky: 36. Poznar, 75. Diop Karty: ŽK - 62. Kopečný, 87. Hnaníček
FC Viktoria Plzeň: Kozáčik – Rajtoral, Hubník, Baránek, Řezník (79. Ďuriš) – Hořava, Kučera – Petržela, Kolář (71. Hromada), Kovařík – Krmenčík (64. Bakoš).
FC FASTAV Zlín: Dostál – Kopečný, Jugas, Hájek, Matějov – V. Vukadinovič (84. Bartolomeu), Hnaníček (87. Janíček), Živulić, Holík – Jordan (63. Diop), Poznar.

První vážnější šanci utkání si vypracovali hosté. Ve třinácté minutě si Holík navedl míč na střed hřiště, natáhl ke střele, ale tu mu plzeňská obrana ztečovala jen na rohový kop. Přesto balón putoval nebezpečně blízko pravé tyče domácí branky.

Obrovskou šanci na první gól v zápase měl Marko Jordan. Holík našel středem hřiště uličku, kterou vybídl Jordana do souboje tváří v tvář s Matúšem Kozáčikem. Chorvatský forvard v barvách Zlína se pokusil poslat míč do sítě podél nohy slovenského brankáře, ale ten vystrčil svou dlouhou nohu a na poslední chvíli zachránil domácí Viktorii.

Ve 35. minutě se napřáhl z dálky Hořava, ale jeho pokus srazil Jugas na roh. Plzeň se neprezentovala jako favorit utkání a naopak to byl Zlín, kdo se ujal v zápase vedení. Z levé strany si balón potáhl Živulič, počkal až se mu na středu hřiště uvolní Tomáš Poznar, kterému následně předal míč a zlínský kapitán už neměl větší problém ho z hranice penaltového puntíku poslat pod horní tyč domácí svatyně.

Poté zahrozili i Viktoriáni, ale Kučerovu střelu za hranicí velkého vápna Dostál zneškodnil. O minutu později se pak podobně prezentoval i Jordan, ale úspěšně si počínal i Kozáčik v brance Plzně. Do kabin se tak šlo za příznivého stavu pro hostující tým. Na začátku druhé půle ke střele ze strany dostal Kovařík, jehož střela proskákala kolem branky Dostála.

V 51. minutě kopali domácí roh a do centru si dobře naběhl Baránek, jenž z hranice malého vápna hlavičkoval mimo. Viktoria měla od úvodu druhého poločasu převahu a Zlín téměř nepouštěla k míči. Ojedinělou možnost měl Diop, když šli hosté do brejku, ale nakonec z toho byla jen propagační střela z dálky. Daleko lepší možnost měl Holík, který se na chvíli ocitl sám ve vápně. Pokusil se obstřelit Kozáčika, ale balón netrefil ideálně a poslal ho mimo.

Domácí možná měli optickou převahu, ale co jim to bylo platné, když gól z toho nevytěžili. To Zlín si počínal daleko lépe. Vukadinovič rozkmital své rychlé nohy, vnikl do rozhozené plzeňské obrany, namířil si to až do šestnáctky, kde míč posunul na ještě lépe postaveného Dame Diopa, který neměl problém trefit odkrytou bránu domácích.

Viktorka sice měla územní převahu i nadále, ale ševci je nepouštěli do vážnějších šancí. Dokonce mohl přidat třetí branku Holík, ale své sólo na Kozáčika nedokázal přetavit v gól. Plzeň nenašla na zlínskou obranu recept a proto si Poznar a spol. odváží ze západu Čech historicky první výhru.